Michal Viewegh

Viewegh Michal

Jeden z nejznámějších, nejúspěšnějších a nejprodávanějších českých autorů, Michal Viewegh se narodil 31.3.1962 v Praze.

V době jeho narození byla jeho matka studentka práv a otec studoval chemii. Má dva bratry. Své dětství strávil na Sázavě, kde žije i dnes. Vystudoval gymnázium a poté studoval ekonomii, jejíž studium po několika semestrech ukončil. V roce 1983 začal nastoupil na Filozofickou faktu na Karlově univerzitě, obor český jazyk a literatura.

Po vojně se živil jako učitel na základní škole. Poté pracoval jako redaktor v nakladatelství Československý spisovatel. V roce 1990 vydal svou knižní prvotinu, novelu Názory na vraždu, která je detektivním a zároveň tragikomickým příběhem. První velký úspěch však přišel v roce 1992, kdy upoutal čtenáře svým románem Báječná léta pod psa, který byl také zfilmován. A v roce 1993 získává Viewegh cenu Jiřího Ortena, která se uděluje mladým autorům, jejichž úspěšná kniha vyjde do jejich věku 30 let. Ale vraťme se ještě zpět k filmové podobě románu Báječná léta pod psa. Režie se ujal Petr Nikolaev a do nezapomenutelných postav rodičů intelektuálního chlapce Kvída obsadil Libuši Šafránkovou a Ondřeje Vetchého. Petr Nikolaev také režíroval i jeho další román Vybíjená, který vyšel již v roce 2004 a získal také cenu Magnesia Litera v kategorii Kanzelsberger cena čtenářů v roce 2005.

Vieweghovy romány však evidentně bývají oblíbené náměty pro filmová zpracování, jelikož nezůstalo jen u těchto dvou zfilmovaných románů. Jako předlohy si je vybírali naše největší režisérská esa. A tak se například pod taktovkou Jiřího Hřebejka zrodil film Nestyda, který byl zfilmován na motivy titulu Povídky o manželství a sexu z roku 1999. Dále jmenujme Výchova dívek v Čechách z roku 1994 (režíroval Petr Koliha). O dva roky později vznikl další úspěšný román Účastníci zájezdu (režie Jiří Vejdělek). Filip Renč natočil v roce 2005 Román pro ženy a Románu pro muže se ujal režisér Tomáš Bařina. O román Případ nevěrné Kláry se „postaral“ režisér Roberto Faenza. Zfilmované byly i některé povídky, které odvysílala televize v seriálu Škoda lásky.

Ale nejsou to jen zfilmované romány, které měly mezi veřejností velký úspěch. V roce 2010 vyšel humoristický román Biomanželka, který byl lehce inspirován autorovým životem a o pět let později vydal navazující román Biomanžel. Od tématu vztahů a soužití se Viewegh odchýlil románem Mafie v Praze, kterýžto jako thriller napsal ve spolupráci s Jaroslavem Kmentou. Michal Viewegh také spolupracoval s dalšími známými autorkami, a to konkrétně s Halinou Pawlowskou a Ivou Hercíkovou na románu Tři v háji. V roce 2009 se Vieweghovi podařilo napsat blogový román Srdce domova, a to ve spolupráci se svými čtenáři, což byl v naší spisovatelské sféře zcela ojedinělý projekt.

Autor je také známý svým bojem proti bulváru v souvislosti s uveřejňováním nepravdivých informací. Na základě toho se v roce 2004 rozhodl psát po celý rok deník a v toto období odmítl poskytovat jakékoliv rozhovory. Titul byl vydán pod názvem Báječný rok a v roce 2010 si tuto akci Viewegh zopakoval s titulem Další báječný rok. V roce 2012 došlo ve Vieweghově životě k události, kdy málem přišel o život. Praskla mu aorta, což bývá pro většinu pacientů fatální. Život autora se však lékařům podařilo zachránit. Od té doby však trpí výpadky paměti. Již v roce 2013 vydává svou další knihu Můj život po životě, která popisuje události v autorově životě v souvislosti s nemocí, kterou prodělal a jeho následným životem. Michalu Vieweghovi tato zdravotní událost sice přinesla mnohá omezení, ale nezastavila ho v psaní knih. Jak sám autor uvádí, vždy má před sebou osnovu a musí si přečíst, co napsal den předtím. V roce 2015 tak vychází povídkový román Zpátky ve hře, v roce 2017 Bůh v Renaultu, Povídky o nelásce atd....

 

Hodnocení obchodu na Zboží.cz

© AMIPA s.r.o. [https://www.prodej-knih.cz/]