Knihy od Karla Čapka

Čapek Karel

*1890 -  +1938

Český prozaik, dramatik, novinář, filmový libretista, básník a překladatel, literární, divadelní a výtvarný kritik, estetik a filozof.

Karel Čapek se narodil v Malých Svatoňovicích na Náchodsku 9.1. 1890 a dětství prožil v Úpici. Jeho otec byl lékař v Malých Svatoňovicích. Měl dva sourozence, sestru Helenu a bratra Josefa, který byl známým malířem a spisovatelem.

Vystudoval Gymnázium v Hradci Králové, po absolvování pokračoval studiem jazyků, estetiky a dějin umění na Filozofické fakultě v Praze. Rád cestoval, pracoval na zahradě a velice kladný vztah měl také vztah ke zvířatům. Krátkou dobu působil i jako vychovatel ve šlechtické rodině.  Jeho ženou se stala dlouholetá přítelkyně spisovatelka Olga Scheinpflugová.

V roce 1917 se stal redaktorem Národních listů a v roce 1921 i redaktorem Lidových novin. V letech 1925-1933 byl předsedou československého PEN klubu. Osobně se stýkal s T.M. Masarykem (od r. 1925) a jeho politické, filozofické a osobní názory měly vliv na vydání knih Mlčení s T. G. Masarykem, Hovory s T. G. Masarykem a Nablízku T. G. Masaryka.

Karel Čapek zemřel na zápal plic 25. prosince 1938 a je pohřben v Praze na Slavíně (vyšehradský hřbitov). Psal povídky, hry, romány, drama, cestopisné fejetony, knihy pro děti.

Ve své tvorbě spolupracoval i se svým bratrem Josefem. Nejznámější díla jsou: Matka, Bílá nemoc, Věc Makropulos, Povídky z jedné a druhé kapsy, R.U.R., Ze životy hmyzu, Krakatit, Válka s mloky, Dášenka čili život štěněte a mnoho dalších.

Foto, zdroj: Wikipedia

 

Hodnocení obchodu na Zboží.cz

© AMIPA s.r.o. [https://www.prodej-knih.cz/]