Agatha Christie

Christie Agatha

1890 - 1976

Celým jménem Agatha Mary Clarissa Miller, později Christie a nakonec Mallowan se narodila se 15. září 1890 v Ashfieldu v jižní Anglii Otec Frederick Alvah Miller byl americký vystěhovalec a matka Clarissa Boechmer byla Angličanka.

Dcera byla vychovávána v pozdně viktoriánském duchu. Již jako dítě si vymýšlela vlastní detektivní příběhy. Byla však i velice hudebně nadaná. V roce 1906 odjela Agatha studovat do Paříže hudbu. Díky ostýchavosti a slabšímu hlasu se však rozhodla od kariéry hudebnice upustit. V  roce 1913 potkala mladého důstojníka Archibalda Christie a o rok později se vdala.

V roce 1919 se narodila dcera manželům Christie malá Rosalind. V době 1. světové války pracovala jako dobrovolnice v lékárně v rodném městě. Tam získala znalosti o jedech, které později využila při své literární tvorbě.

V roce 1926 autorce zemřela matka zároveň prožívala těžkou manželskou krizi s Archibaldem (roku 1928 se rozvedli).

V roce 1930 se rozvedená Agahta vydala Orient-expresem do iráckého města Ur, kde poznala o 15 let mladšího archeologa Maxe Mallowana a téhož roku se znovu provdala. Často navštěvovali Blízký východ. 

V roce 1971 ji královna Alžběta II. udělila titul "Dáma britského impéria". Po zranění nohy v roce 1971 se jí začal zhoršovat zdravotní stav. Zemřela ve svém domě ve Wallingforda 12. ledna 1976 a byla pochována v Cholery.

Prodána byla více než miliarda výtisků knih Agathy Christie a její dílo bylo přeloženo do více jazyků než dílo Shakespeara. Mezi její nejznámější díla patří případy detektiva Herkula Poirota, případy slečny Marplové, Vražda v Orient expresu, Deset malých černoušků a další.

Agatha Christie napsala i několik románů pod pseudonymem Mary Westmacott, jehož první román Nedokončený portrét ze série šesti románů vychází poprvé v českém jazyce v roce 2019. Je to oproti klasickým detektivkám psychologický román s autobiografickými prvky.

 

Foto, zdroj: wikipedia

Hodnocení obchodu na Zboží.cz

© AMIPA s.r.o. [https://www.prodej-knih.cz/]