Edgar Allan Poe

Poe Edgar Allan

Narodil se 19. ledna 1809 v Bostonu, v rodině kočovných herců. Otec byl alkoholik, rodinu opustil, matka zemřela na tuberkulózu, když mu byly tři roky. Měl dva sourozence, mentálně postiženou sestru a bratra, který byl stejně jako otec alkoholik a předčasně zemřel.  Od tří let byl v sirotčinci v Richmondu. Po krátké době se ho ujali manželé Frances a John Allanovi, kteří pocházeli z bohaté rodiny obchodníků.

V letech 1815-1820 studoval v Anglii, po návratu do USA vstoupil na univerzitu v Charlottesvillu. Po neshodách  s otčímem odešel do Bostonu. Tam vznikla první kniha básní. V roce 1827 vstoupil do armády a studoval na vojenské akademii ve West Pointu, kterou musel pro svoji nedisciplinovanost v roce 1831 opustit.

Po nějaký čas žil u své vlastní tety v Baltimore a začal znovu psát. V Baltimore se také v roce 1836 oženil se svou třináctiletou sestřenicí Virginií. Pracoval jako redaktor v různý časopisech. Působil i jako šéfredaktor. Byl však vyhozen pro opilství. Alkohol ho uvrhl do zoufalé bídy. Trpěl depresemi.

3.10. 1849 byl nalezen na baltimorském chodníku opilý a zřejmě i pod vlivem omamných látek. Byl urychleně hospitalizován, ale z komatu, do kterého upadl, se již neprobral. Zemřel na překrvení mozku v ranních hodinách 7. 10. 1849. 

Edgar Allan Poe byl básník, spisovatel, esejista, literární kritik, dramatik, novinář, autor sci-fi, detektivek, romanopisec. Psal básně humoristické, satirické, detektivní, strašidelné a fantastické povídky, romány.

Jeho nejznámější díla jsou Vraždy v ulici Morgue, Jáma a kyvadlo, Havran, Eureka a mnoho dalších.

 

Hodnocení obchodu na Zboží.cz

© AMIPA s.r.o. [https://www.prodej-knih.cz/]