Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Dostojevskij Fjodor Michajlovič

*1821 - 1881

Fjodor Michajlovič Dostojevskij (Dostojevský) se narodil 11.11. 1821 v Moskvě v rodině štábního lékaře moskevské nemocnice pro chudé. Zprvu navštěvoval soukromou školu, avšak když mu v šestnácti letech zemřela matka, z existenčních důvodů školu ukončil a byl v roce 1837 poslán na vojenskou technickou školu do Petrohradu a v roce 1844 školu zdárně ukončil. Byl zaměstnán v projekčním oddělení ministerstva vnitra. Tato práce jej však neuspokojovala, toužil po tom, stát se spisovatelem, tak působení v zaměstnání ukončil.

Ruský novelista, romanopisec, publicista a myslitel patří mezi nejvýznamnější spisovatele všech dob. V roce 1846 se připojil ke sdružení ruského revolucionáře Michaila Vasiljeviče Petrašovského, v kterém se scházela ruská inteligence. Byli příznivci sociálně utopických idejí a spolu s dalšími dvaceti přívrženci byl odsouzen k trestu smrti.  Nakonec soud verdikt změnil a byl poslán na nucené práce do omské věznice (1850-1854), následně pak do vojenské služby na Sibiř (1854-1859).

V šedesátých letech mu zemřela žena i bratr, dostal se do velikých dluhů, propadl hazardním hrám. U Dostojevského sílí epileptické záchvaty, kterými trpěl již od dětství. Na následky této nemoci 9.2. 1881 v Petrohradu umírá.

Nejznámějšími díly jsou Zločin a trest, Idiot, Bratři Karamazovi (nedokončený román), Zápisky z mrtvého domu, přeložil Balzakovu Evženii Grandetovou, psal též povídky a novely.

Autor, foto: Jan Vilímek – odkaz, digitized by Czech Academy of Sciences, Volné dílo, odkaz

 

Hodnocení obchodu na Zboží.cz

© AMIPA s.r.o. [https://www.prodej-knih.cz/]