Larsson Stieg

Larsson Stieg

1954 - 2004

Stieg Larsson, celým jménem Karl Stig-Erland Larsson je jedním z nejznámějších švédských spisovatelů, přesto že jeho největší dílo, které ho proslavilo po celém světě, trilogie Millenium, byla vydána až po jeho smrti.

Stieg Larsson prožil své dětství u prarodičů a až po smrti jeho dědečka si jej vzali zpět do péče jeho rodiče. Ve svém dědečkovi viděl Stieg velký vzor a stal se stejně tak jako on velkým odpůrcem extrémní pravice. Díky tomu i část svého života prožil skrýváním se před extremisty. Byl novinářem a editorem časopisu Expo, který veřejně vystupoval právě proti extremismu. Založil i nadaci se stejným názvem. Jeho celoživotní partnerkou byla Eva Gabrielssonová. Přestože jeho největší dílo spadá do detektivního a krimi žánru, Larsson sám byl velkým fanouškem žánru sci-fi a fantasy.

Stieg Larsson zemřel na následky rozsáhlého infarktu v pouhých padesáti letech, v roce 2004. Až v roce 2005 byl poprvé ve světě vydán první díl ze série Millenium The girl with the dragon tattoo, který u nás vyšel v roce 2008 pod názvem Muži, kteří nenávidí ženy. Následovaly další díly Dívka, která si hrála s ohněm (The girl who played with fire) a Dívka, která kopla do vosího hnízda (The girl who kicked the hornet´s nest). Všechny tři díly byly zfilmovány. Dalšího dílu se již chopil spisovatel David Lagercrantz, kterého k napsání pokračování oslovili přímo Larssonovi pozůstalí.

 

Foto, zdroj: goodreads.com

Hodnocení obchodu na Zboží.cz

© AMIPA s.r.o. [https://www.prodej-knih.cz/]